
Буріння свердловин під фундамент на палях: що слід знати та як обрати підрядника? Великий гайд
При зведенні житлових будинків, торгових центрів чи інших об’єктів інфраструктури міста важливо дотримуватись законів будівництва. Тому ще на початку замовник повинен підготуватися чи проконсультуватися з фахівцями щодо технологій, які будуть використовуватися при будівництві. Необхідно підібрати такі варіанти, що не зашкодять навколишньому середовищу та будівлям поруч. До того ж всі дії, пов’язані зі зведенням об’єктів, не повинні порушувати закон України.
Основа будь-якого будівництва — це влаштування фундаменту. В межах міста чи густонаселених пунктах, а також при нестійкому ґрунті для цього використовують технології буронабивних чи буроін’єкційних паль. Яка між ними різниця та що краще обрати? Редакція порталу «Бурові технології» підготувала гайд, з якого ви дізнаєтесь відповіді на ці та інші запитання?
Зміст статті:
- Що таке бурові та набивні палі у будівництві та які їх переваги?
- Які бувають різновиди набивних паль
- Чому буріння свердловин та створення буронабивних паль краще доручити професіоналам?
- Як правильно обрати підрядника?
- Ціна послуги: на які критерії слід звертати увагу, щоб не бути ошуканим
Що таке бурові та набивні палі у будівництві та які їх переваги?
Будівництво активно розвивається, але незважаючи на це, знайти хороше місце під зведення об’єктів стає все важче. В більшості випадків це пов’язано з великою кількістю забудованих територій. Тому на допомогу приходять нові технології — набивні чи бурові палі, які є досить поширеними для створення фундаменту.
Суть цієї технології полягає у бурінні свердловини потрібної глибини та діаметра за допомогою бурової установки. Після цього в отвір під високим тиском — близько 20-30 атмосфер — подається водно-цементний або піщано-цементний розчин, який заповнює свердловину та усі підземні порожнини, якщо вони присутні.
Вперше таку технологію використали італійські будівельники після Другої світової війни. Пошкоджені пам’ятки архітектури потребували реставрації після бойових дій. Але для їх відновлення була потрібна спеціальна технологія, яка б забезпечила мінімальне втручання в старий фундамент і разом з тим укріпила б його.
Загалом поняття «бурові» та «набивні» палі дуже схожі між собою. Вони формуються прямо на будівельному майданчику шляхом встановлення арматури в готове заглиблення в землі. Їх відмінність полягає лише у способі буріння свердловин під палі: для бурових — отвір у землі формується спеціальною установкою, а для набивних можливі й інші варіанти (прим. ударний чи підривний спосіб).
Переваги набивних паль над забивними
Окрім набивних, існує ще один тип — забивні палі. Під цим поняттям маються на увазі залізні гвинтові труби чи залізобетонні конструкції, які забиваються в землю спеціальними установками. Завдяки загостреному кінцю такі палі легко входять у ґрунт і закріплюються у ньому. Але такий спосіб розміщення є досить гучним і не підходить для робіт в межах існуючої забудови. Які ще переваги мають буронабивні технології в порівнянні з іншими?
Перевага №1
Набивні палі можна встановлювати на нестійких чи специфічних ділянках землі з великим нахилом і в густозабудованих ділянках. При їх розміщенні відсутній динамічний вплив на ґрунт та фундаменти сусідніх споруд.
Перевага №2
Технологія дає можливість прокладки паль будь-яким способом: вертикально, горизонтально, під нахилом. Разом з тим, це ніяк не зменшує міцність фундаменту.
Перевага №3
Буронабивні палі дають можливість виконувати монтаж в міських умовах. Їх доцільно використовувати в безпосередній близькості з іншими спорудами без ризику обвалу. Також вони мають низький рівень шуму під час встановлення, що досить актуально для міського будівництва.
Які бувають різновиди набивних паль
Для створення міцного фундаменту спеціалісти дедалі частіше звертають увагу на будівельні технології, пов’язані з палями. Це й не дивно, адже вони мають цінні для міського будівництва характеристики. Слід сказати, що в рамках цієї практики є ще декілька варіантів закладення фундаменту — буронабивний та буроін’єкційний.
Процес зведення фундаменту за методикою буронабивних паль
Буронабивні палі — це особлива технологія та спеціальний метод у будівництві, який найбільше підходить для облаштування фундаменту на нестабільному ґрунті чи з вмістом під землею вкраплень гірських порід. Часто використовується для будівництва габаритних важких споруд, при повторній забудові, біля водоймищ, архітектурних та історичних пам’яток тощо.
Існують дві технології монтажу буронабивних паль — із використанням обсадних труб та зі знімною опалубкою. Для установки першого варіанту роблять розмітки для буріння свердловини на потрібну глибину, куди поміщають обсадну трубу. Далі опускають заздалегідь підготовлений каркас, що повторює форму труби та відповідає їй по довжині. Щоб захистити сталь від корозії, конструкцію покривають ґрунтовкою по металу і заповнюють опалубку бетоном.
Другий варіант багато в чому схожий на монтаж опор з незнімною опалубкою. Спочатку бурова машина робить свердловину потрібного розміру, далі встановлюється тимчасова обсадна труба. Після монтажу арматурного каркаса заливається бетонна суміш, а опалубка виймається. В утворений простір заливають бентонітовий розчин (прим. в’язка глиниста суміш, яка застигає і не дає стінкам обсипатися).
Буроін’єкційні палі для підсилення фундаментів
Дана технологія виконується шляхом заміщення вибуреного ґрунту бетонною сумішшю. Такий спосіб забезпечує надійний контакт і дає можливість досягти міцності споруди навіть при невеликих заглибленнях опорної основи. Буроін’єкційні палі застосовуються для того, щоб посилити стійкість будівель при реконструкції, як особливий вид фундаменту або як огорожу котлованів.
Створення свердловин під буроін’єкційні палі відрізняється від буронабивних використанням «порожнистого» шнека (прим. бурильної труби с навитою металевою стрічкою). У нижній його частині відкриваються отвори, через які під тиском подається бетонний розчин. Поступове витягання бурильної труби діє як профілактика проти обвалення внутрішніх стінок. Після заповнення у свердловину опускається каркас з арматурного стрижня або металевої труби. Потім на верхню частину обсадних труб кріпиться кришка зі штуцером для шланга компресора, через який спресовується свіжоукладений розчин. Таким чином, регулюючи тиск і витрати розчину, можна отримати потовщення в палі на необхідному рівні.
Обидва варіанти ідеально підходять для будівництва з щільною інфраструктурою. Такі технології дозволяють розпочати зведення об’єкту на міцному фундаменті, що неабияк важливо для подальшої роботи та безпечної експлуатації будівлі в майбутньому.
Чому буріння свердловин та створення паль краще доручити професіоналам?
Облаштувати посилення фундаменту чи зробити його за допомогою буронабивних чи буроін’єкційних паль самостійно — це чудова практика. Однак тільки в тому випадку, якщо ви впевнені у своїх знаннях та вміннях і маєте досвід у «будівничих справах». У іншому випадку виникає ризик створення хиткої споруди, яка виявиться непридатною для подальших робіт. Щоб уникнути подібної ситуації, зверніть увагу на особливості зведення фундаменту за допомогою такої технології.
4 критерії створення буронабивних паль
1. Теоретична підготовка для створення фундаменту
Проектування паль і пальових фундаментів споруд слід виконувати з урахуванням конструктивно-планувальних рішень їх несучих конструкцій, результатів інженерно-геологічних вишукувань для будівництва з урахуванням особливостей для пальових фундаментів ,загальних вимог до проектування основ і відповідальності об’єкта згідно з Державних будівельних норм.
2. Робота над геодезичною розміткою
Будь-яке будівництво починається з геодезії. Після отримання проектної документації настає етап геодезичної розбивки й винесення паль в натуру – це процес, при якому переносяться точки з відомими параметрами з проекту в натуру.
3. Професійні інструменти та необхідні матеріали
Для самостійної установки пальового фундаменту потрібні труби для обсади, арматурні стрижні, бетонозмішувачі або ємність для замішування розчину, пристрій для буріння свердловин. Щодо останнього, це може бути ручний бур, мотобур або електричні установки.
До речі, для мотобурів та ручного інструменту існують обмеження по діаметру:
- найбільш розповсюджені інструменти можуть з легкістю пробурити отвори до 40 см;
- фрези та шнеки діаметром 50 см зустрічається значно рідше;
- діаметр, що перевищує розмір в півметра доведеться викопувати вручну або застосовувати електричні бурові установки.
Купівля необхідного професійного устаткування в сукупності із витратами на матеріали для будівництва часом може обходитись значно вище вартості послуг підрядників.
4. Способи створення паль
Можна обрати будь-який доступний для вас варіант роботи — з обсадними трубами чи з тимчасовою опалубкою. Але кожен з них потребує багато часу та сил для створення дійсно надійної конструкції. Необхідно добре закріпити арматурний каркас та правильно залити бетон, щоб заповнити всі пусті ніші у свердловині. Після цього побудувати ростверк —верхню частину фундаменту, що являє собою залізобетонні рами під несучими стінами будівлі. І лише потім перейти до наступних кроків будівництва.
Фундамент — це основа для споруди. Важливо не помилитись у розрахунках, адже від цього залежатиме подальше будівництво. Обирати підрядника чи будувати самому — справа індивідуальна. Однак, займаючись влаштуванням паль у Львові, ми дуже часто стикаємось із ситуаціями, коли самостійні проекти потребують втручання фахівців, а це тягне за собою додаткові витрати часу та коштів. Тому рекомендуємо вам звернутися за допомогою до підрядників, які точно визначать розміри, матеріал, спосіб встановлення та інші елементи створення пальового фундаменту своїми руками.
Як правильно обрати підрядника?
Звертаємо вашу увагу на декілька основних критеріїв для відбору підрядника:
- Компанія є офіційно зареєстрованою, має дозволи та сертифікати на виконання робіт, досвід і позитивні відгуки.
- Географія надання послуг: місто або за його межами.
- Перелік завдань, які може вирішити, та наявність необхідної техніки, що надається в оренду.
- Вартість послуг організації.
- Особливості надання послуг та терміни, в які може вкластися.
Принципово важливим аспектом правильного вибору підрядника є етап укладання договору. Потрібно заздалегідь дізнатись, чи передбачений цей документ загалом. Якщо так, то він має містити приблизно такі прописані нюанси:
- спосіб ціноутворення: фіксований чи динамічний;
- терміни реалізації обраних послуг;
- наявність додаткових послуг при потребі клієнта.
Ціна послуги: на які критерії слід звертати увагу, щоб не бути ошуканим
Буронабивні та буроін’єкційні палі — це оптимальне рішення для багатьох будівельників як у складних геологічних ситуаціях, так і у випадках зведення об’єкту в тісних міських «джунглях». Ці технології дозволяють вирішувати широкий список завдань, але слід розуміти, що стандартний підхід у цій справі неможливий. Для кожного окремого проекту готується своє специфічне рішення, в якому все індивідуально — від кількості пробурених свердловин до складу цементного розчину. Якщо вам цікаво дізнатись розрахунок власного проекту, на порталі Бурові Технології спеціалісти залюбки проведуть для вас безкоштовну консультацію!
Довіртеся професіоналам
Існує декілька варіантів для створення міцного фундаменту під будівлю: набивні, забивні, буронабивні та буроін’єкційні. Ці технології мають багато спільного, але існують і певні відмінності, які полягають в процесі створення свердловин під палі. Зведення фундаменту з їх допомогою — досить трудомісткий процес. Він потребує ретельних розрахунків з поправками на різноманітні деталі та спеціального обладнання. Побудувати основу під будинок чи іншу споруду самотужки досить складно. На ринку є чимало компаній, які прийдуть вам на допомогу. А знайти надійних підрядників можна, дотримуючись простих правил.